Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia AC?

Stłuczka? Szkoda parkingowa? Zderzenie z dzikim zwierzęciem? Szyba wybita przez wandali? Karoseria wgnieciona przez spadający konar? Twój samochód jest narażony na wiele niebezpieczeństw i potencjalnych szkód, których likwidacja może Cię bardzo słono kosztować. Jest jednak sposób na uniknięcie każdego, nawet najbardziej niespodziewanego wydatku, a nazywa się autocasco.

Z obowiązkowym ubezpieczeniem OC samochodu nie wiąże się żadna wielka filozofia. Ot, każdy musi je mieć i już. Zupełnie inaczej wygląda kwestia dobrowolnej ochrony, gdzie w grę wchodzą czynniki w znacznie większym stopniu zależne od samego kierowcy. Począwszy od rodzaju aż do warunków dodatkowej ochrony to właściciel pojazdu decyduje, jak będzie wyglądać jego polisa. Dzięki porównywarce na mubi.pl może to natomiast zrobić szybko i sprawnie, w ogóle nie ruszając się z fotela.

Autocasco, czyli co?

Zacznijmy od początku, czyli od rodzajów możliwej opcjonalnej ochrony ubezpieczeniowej samochodu. Rodzajów polis jest oczywiście wiele, a towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowaniu kierowcom coraz to nowych możliwości. Podstawowy zestaw zawiera jednak niezmiennie OC wraz z:

  • autocasco (AC),
  • ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • assistance.

O ile NNW i assistance są dodatkami często oferowanymi w podstawowym wariancie już wraz z OC, o tyle w przypadku autocasco sytuacja wygląda inaczej. Jego cena zależy oczywiście zawsze od wielu zmiennych, ale można powiedzieć, że zakup AC zwiększa koszt polisy nawet o kilkaset złotych. Na co właściwie idą te pieniądze?

Najkrócej rzecz ujmując, ubezpieczenie autocasco obejmuje ochroną pojazdy na wypadek ich uszkodzenia lub kradzieży, do których może dojść w kraju lub za granicą. Kupując AC, nie otrzymuje się z góry określonej ochrony – jej warunki ustala sam ubezpieczony w umowie z ubezpieczycielem, której nie regulują żadne narzucone zapisy ustawowe.

A jak działa ochrona gwarantowana w ramach AC? Jeżeli dojdzie do zdarzenia, które wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela do wysokości ustalonej kwoty. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy sam poszkodowany przyczynił się do zdarzenia, czy było ono efektem działań osoby trzeciej, czy zdarzeniem losowym, o ile nie doszło złamania któregoś z zapisów ochrony (np. jazda po alkoholu, działanie umyślne itp.).

Kiedy przyda Ci się autocasco?

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim autocasco pomoże Ci w razie:

  • wypadku lub kolizji z innym pojazdem z Twojej winy,
  • stłuczki z innym obiektem lub zwierzęciem,
  • szkody parkingowej dokonanej przez nieznanego sprawcę,
  • uszkodzenia samochodu na skutek działania sił przyrody,
  • uszkodzenia samochodu przez wandali,
  • kradzieży auta (lub jego wyposażenia),
  • zniszczenia samochodu (czyli tzw. szkody całkowitej).

Czy ubezpieczyciel pokryje z ubezpieczenia AC wszystkie koszty likwidacji szkody w każdym z wymienionych przypadków? Niekoniecznie. To zależy od warunków i          ubezpieczenia określonych w umowie między klientem a firmą ubezpieczeniową. Bardzo ważne jest więc, żeby już kupując autocasco, zwrócić baczną uwagę na zakres ochrony, szczególnie jeśli cena będzie podejrzanie niska. Może się bowiem okazać, że choć zapłacisz niewielką składkę, odszkodowanie wypłacone w ramach Twojej polisy nie spełni Twoich oczekiwań.

Jak wybrać ubezpieczenie AC?

Jak zatem zadbać o to, żeby w razie wypadku nie rozczarować się kwotą otrzymanej rekompensaty? Zacząć trzeba od wyboru podstawowego zakresu ochrony.

  1. AC mini, które bywa nazywane także smart casco lub mini casco, obejmuje zazwyczaj tylko jedno lub dwa wybrane rodzaje zdarzeń (np. kradzież, szkoda całkowita, działanie sił natury).
  2. AC standardowe to ubezpieczenie obejmujące wszystkie nazwane niebezpieczeństwa wymienione w polisie.
  3. AC all risks oznacza ochronę o najszerszym możliwym zakresie, obejmującym wszystkie zdarzenia, które nie zostały wymienione w wyłączeniach i ograniczeniach w OWU.

Gdy już wybierzesz, jakiego rodzaju ochrony potrzebujesz, możesz przejść do szczegółowych zapisów umowy ubezpieczeniowej, które będą mieć wpływ na zakres ochrony oraz cenę polisy. Są to m.in.:

  • zakres terytorialny ochrony (Polska lub Europa);
  • zasady likwidacji szkody (gotówkowa lub bezgotówkowa, naprawa w warsztacie lub w ASO, na częściach oryginalnych lub zamiennych);
  • rodzaj sumy ubezpieczenia (stała lub zmienna, redukcyjna lub odnawialna);
  • udział własny poszkodowanego w likwidacji szkody.

Możliwości dostosowania ochrony autocasco do własnych potrzeb jest zatem bardzo dużo i wybierając ją, należy się zawsze kierować własnymi potrzebami. Przykładowo, właściciele nowych samochodów, które bardzo szybko tracą na wartości, powinni wybrać AC ze stałą sumą ubezpieczenia, z kolei kierowcy, którzy są gotowi pokryć z własnej kieszeni koszty drobnych napraw, mogą zdecydować się na wyższy udział własny, co obniży cenę polisy. Te natomiast najłatwiej sprawdzić za pomocą porównywarki OC AC online, gdzie w czytelny sposób zestawia się ze sobą oferty różnych firm.