Kiedy warto wykonać regenerację skrzyni biegów?

Kupując auto z odzysku lub posiadając je od wielu lat często borykamy się z problemami z coraz gorzej działającą skrzynią biegów. Jeżeli problemy są coraz większe, zwykła naprawa może nie wystarczyć i konieczna będzie regeneracja skrzyni biegów. Na czym ona polega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na czym polega regeneracja skrzyń biegów
  • kiedy warto dokonać regeneracji skrzyni biegów
  • czy można wykonać regenerację wyłącznie manualnej skrzyni biegów
  • ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów
  • jak znaleźć firmę, dzięki której nasza skrzynia biegów będzie jak nowa

Regeneracja skrzyni biegów nie jest tanią usługą, ale często może być niezbędna, jeśli chcemy korzystać z naszego samochodu, a nie stać nas na nową skrzynię biegów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Regeneracja skrzyni biegów – na czym polega?

Regeneracja skrzyni biegów polega na naprawie lub wymianie zużytych lub uszkodzonych elementów przekładni. Może być przeprowadzona zarówno w przypadku manualnych skrzyni biegów, jak i automatycznych skrzyni biegów.

Konieczność regeneracji skrzyni biegów zachodzi, jeśli zauważymy symptomy wskazujące na problemy z przekładnią, takie jak utrudnione przełączanie biegów lub wycieki oleju. W przypadku takiej awarii skrzyni biegów konieczna jest jej naprawa.

Regeneracja skrzyni biegów jest często tańsza niż zakup nowej przekładni. Jest to również bardziej ekologiczna opcja, ponieważ pozwala uniknąć wyrzucania odpadów.

Czas trwania regeneracji skrzyni biegów zależy od jej rodzaju i stopnia uszkodzenia. W przypadku skrzyń manualnych regeneracja zazwyczaj trwa kilka dni, natomiast w przypadku skrzyń automatycznych może potrwać nawet kilka tygodni.

Automatyczna i manualna skrzynia biegów – jakie są różnice w regeneracji?

Automatyczna skrzynia biegów jest znacznie bardziej skomplikowana niż skrzynia manualna, dlatego jej regeneracja jest bardziej skomplikowana i kosztowna. Skrzynia automatyczna składa się z wielu elementów, takich jak sprzęgło hydrokinetyczne, przekładnie planetarne, elektrozawory i mechatronika.

W przypadku skrzyń manualnych najczęściej wymieniane są łożyska, synchronizatory, uszczelnienia i olej. W przypadku skrzyń automatycznych najczęściej wymieniane są sprzęgło hydrokinetyczne, elektrozawory i filtr oleju. Oczywiście dokonana jest również wymiana oleju.

Regeneracja automatycznej skrzyni biegów trwa również dłużej niż regeneracja skrzyni manualnej. Może ona potrwać nawet kilka tygodni, natomiast w przypadku skrzyń manualnych regeneracja zazwyczaj trwa kilka dni.

Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?

Koszt regeneracji skrzyni biegów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przekładni i wiek pojazdu. Regeneracja skrzyni biegów manualnej może kosztować od kilkuset złotych, podczas gdy regeneracja skrzyni automatycznej może sięgać nawet kilku tysięcy. Ostateczny cennik regeneracji skrzyni biegów w nowszych pojazdach może przekroczyć nawet kwotę 10 000 zł.

Regeneracja skrzyń biegów – jak znaleźć dobrą ofertę?

W przypadku gdy konieczna jest naprawa skrzyni biegów, najlepiej skorzystać z profesjonalistów oferujących usługi w pobliżu naszej lokalizacji. Z pewnością łatwiej znajdziemy specjalistów regenerujących manualne skrzynie biegów, ale w przypadku automatycznych skrzyń biegów nie jesteśmy na straconej pozycji. Są one coraz popularniejsze w naszym kraju, więc specjalistów naprawiających tego rodzaju skrzynie biegów jest więcej.

Jeśli nie mamy znajomego, zaufanego mechanika który oferuje tego typu usługi lub mógłby nam polecić fachowca, warto poszukać w Internecie. Dotyczy to zarówno ekspertów naprawiających skrzynie ręczne, jak i automatyczne. Poza ceną dobrze jest zwrócić uwagę na opinie klientów danej firmy oraz to, czy dany serwis specjalizuje się w modelach marki naszego samochodu i posiada odpowiednie części. W przeciwnym przypadku konieczne może okazać się dłuższe oczekiwanie na naprawę z powodu oczekiwania na brakujące podzespoły.

Regeneracja skrzyni biegów to droga operacja na naszym samochodzie, ale pozwala wydłużyć czas jego funkcjonowania bez konieczności wymiany skrzyni biegów na nową. Jeśli będziemy dbali o nasze auto, będzie ono nam służyło jeszcze przez długie lata.