Ciekawostki o samochodach elektrycznych

Samochody elektryczne pojawiają się na naszych ulicach o kilku lat coraz częściej, co wynika z obecnie trwającego trendu wśród producentów samochodów oraz z norm, jakie narzucane są odgórne przez państwa. Okazuje się jednak, Że te z pozoru nowoczesne konstrukcje, znane są nam już od wielu lat.

Samochody elektryczne – tego nie wiedziałeś

W Europie auta elektryczne pojawiły się już prawie 150 lat temu. W tamtym okresie to konstrukcje z silnikami elektrycznymi były tańsze i mniej zawodne od silników spalinowych. Z czasem jednak postęp technologiczny sprawił, że auta elektryczne wyparły auta spalinowe, a świat zapomniał o tych konstrukcjach na długie lata.

Auta elektryczne to, także znacznie prostsze konstrukcje. Nie posiadają one bowiem skrzyni biegów, a sam układ napędowy jest znacznie prościej połączony z silnikiem elektrycznym niż w tradycyjnym samochodzie. Prostsza konstrukcja nie oznacza jednak, że samochody elektryczne zyskują przewagę na każdej płaszczyźnie. Okazuje się bowiem, że takie auta nie mogą być holowane jeżeli oś Napiwoda styka się z jezdnią. Z tego powodu, do transportu aut elektrycznych najczęściej wykorzystuje się lawety.

Najpopularniejsze auto elektryczne

Wiele osób kiedy słyszy o aucie elektrycznym, to od razu ma na myśli teslę. Okazuje się jednak, że to nie ta amerykańska firma motoryzacyjna sprzedała najwięcej samochodów elektrycznych ze swojego modelu. Znacznie bardziej popularny okazał się Nissan Leaf, który sprzedał się w nakładzie setek tysięcy egzemplarzy. Tesla jest natomiast firmą, która stara się cały czas udoskonalać swoje produkty, dzięki czemu możemy liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości technologia w tej gałęzi motoryzacji znacznie się rozwinie.

 

One thought on “Ciekawostki o samochodach elektrycznych

Dodaj komentarz